Sıkça Sorulan Sorular

1 (5)

Saç ekimi en temel anlamıyla başın arka kısmından iki kulak arası bölgeden, dökülmeme genetiğine sahip saç köklerinin cilt altından alınıp, ön tarafta saçlandırılmasını istediğimiz bölgelere cilt altına transferini yapmaktır.

Evet. Verici sahadan alıcı sahaya ekilen saçlar kişinin kendi saçı olduğu için vücut tarafından yabancı madde olarak algılanmaz ve vücuttan reddedilmez. Ekimi  yapılan saç kendi karakteristik özelliklerini korur.

Saç kendi rengi, büyüme hızı, kıvırcıklığı ile ilgili özelliklerini koruyarak, ekim yapıldığı yerde kalır ve büyür

Saç ekimi kalıcı bir işlemdir. Saç ekimi sırasında nakledilen saç kökleri genetik olarak testesteron’un saç dökücü etkisine dirençli köklerdir. Ekilen saçlar ömür boyu transfer edildikleri bölgede kalmaya devam etmektedirler.

Ekilen saçlarda bir müddet sonra dökülseydi saç ekimiyapmanın bir anlamı olmazdı.

Saç ekimi sırasında nakledilen birimler (folliküler ünite) saç kökleridir. Saç kökü (folliküler unite) içinde tekli, ikili, üçlü ya da daha fazla saç teli barındıran anatomik yapılardır.

Anatomik bütünlüğü olan yapılar olduğundan saç köklerinin (folliküler üniteler) saç ekimi sırasında kullanılması sonucun doğal, estetik ve verimli olmasını sağlar.

Saç kökleri (folliküler unite) saçların özellikle yoğun ve dökülmeye dirençli olduğu iki kulak arası ve ense bölgesinden alınır. Böylece ekilen saç dökülmez ve saç ekimi sonrası sonuç kalıcı olur.

Saç ekiminde nakledilecek miktar saç kökü sayısını ifade etmektedir. Saç tellerinden bahsedecek olursak saç teli adedi saç kökü miktarının iki katından daha fazla olabilmektedir.

Bu anlamda saç ekimi öncesi hastaya önerilen sayıları saç teli miktarı üzerinden konuşmak kafa karıştırıcı olabilmektedir. Her bir saç kökünün (folliküler unite) birden fazla saç teli içerdiğini düşünürsek 3000 saç kökü naklettiğimizde aslında 8000-10000 arası saç teli nakletmiş oluyoruz.

FUE saç ekim tekniği en çok kullanılan yöntemdir. Halk arasında yeni teknik diye de bilinir. Saç kökleri başın arka kısmından mikrocerrahi teknik ile, tek tek, anatomik bütünlüğü korunarak alınır ve alıcı sahaya tek tek ekilirler.  FUT saç ekim yönteminde ise kökler iki kulak arası saçlı deriden dar bir şerit şeklinde çıkarılarak elde edilir. Saçlı deri içinde gizli kalan ince bir çizgi oluşur. FUT saç ekimi halk arasında eski teknik diye bilinmektedir.

FUE saç ekiminin avantajı devamlılığı olan bir iz kalmaması, verici sahanın daha verimli kullanılması ve operasyon sonrasının daha konforlu geçmesidir.

Günümüzde saç ekimi teknikleri içinde en yaygın kullanılan, başarısı kanıtlanmış teknik FUE saç ekim tekniğidir. FUE tekniği ile iz kalmadan, doğal ve estetik görünümlü sonuçlar almak mümkündür. Operasyon sonrası iyileşme dönemi de FUE tekniği ile daha konforlu geçmektedir.

FUE saç ekimi 2003 yılından beri dünyada kabul görmüş ve uygulanmaktadır.

Hairest’in kurucusu ve Estetik ve Plastik cerrahi uzmanı Dr. Atilla Alp 2010 yılından beri FUE Saç ekim tekniğini kullanmaktadır. FUE tekniği ile 4000-4500 saç kökü tek seansta, bir gün içinde ekilebilmektedir.

FUE saç ekimi yaptırırken hastaların merak ettiği en önemli konu “Saç ekimi yaptırırken ağrı duyacak mıyım?” sorusunun cevabıdır. Saç ekim operasyonları hasta konforunun yüksek olduğu girişimlerdir. Ağrı sadece başlangıçta yapılan lokal anestezi enjeksiyonu sırasında hafif derecede hissedilir, bu aşamadan sonra saç ekimi operasyonu tamamen ağrısız yapılmaktadır.

Saç ekimi sonrasında genellikle ağrı olmaz. Hafif bir ağrı olursa da ilk gece olur ve ağrı kesicilerle rahatlıkla geçer.

Saç ekimi yaptırmak için ideal başlangıç seyrelmenin gözle görülür derecede farkedilmeye başladığı çevrenin ve kişinin gözünün henüz alışmadığı erken dönemdir. Özellikle saç dökülmesinin tamamlanması beklenmemelidir. Böylece ne sosyal çevre ne de kişinin kendisi bu duruma alışır. Hiç saçsız algılanmadan yumuşak geçiş yapmak mümkün olur.

Başın arka kısmında verici saha dediğimiz bölgede yeterli sayıda ve kalitede kök olan, beklentileri uygun olan, sağlıklı herkes saç ektirebilir.

Verici sahasında yeterli sayıda ve kalitede saç kökü bulunmayan  kişilere saç ekimi yapılamaz. Saç dökülmesinin başında olan, saç seyrelmesi tam olarak farkedilmeyen kişilere de özellikle yapılmamalıdır. Bu durumda ilk denenecek olan medikal tedaviler olmalıdır

Saç ekimi Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanları ve Dermatololoji uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Günümüzde bazı kliniklerde hemşire ya da hemşire gibi çalışan yardımcı sağlık personellerinin, doktor gibi davranarak operasyon yaptıkları giderek artan sıklıkta duyulmaktadır. Saç ekimuzmanı, hızlı doku alım teknisyeni, hızlı doku alım hemşiresi gibi ünvanlar tamamen bu amaçla uydurulmuş isimlerdir.

Hemşire ya da yardımcı sağlık personellerinin hastaya doğrudan müdahale etmesi hem sağlık açısından sakıncalıdır hem de yasal değildir. Her hangi bir saç ekim hemşiresi, sağlık teknisyeni ya da güzellik uzmanının saç ekimi yapma izni yoktur. Unutulmamalıdır ki bu tip yanlış uygulamaların vereceği zararın daha sonradan telafisi mümkün değildir.

Ekim yapılan saçlar operasyondan sonraki yaklaşık altıncı haftada dökülmeye başlar. Bu durumun normal ve geçici olduğunu unutmayınız. Saçlar döküldükten 5-6 hafta sonra yeniden çıkmaya başlar. Saç ekiminin tam sonucunu görmek için sabırlı olmanız gerekir. Ekimin gerçek sonuçlarını almak için belki bir yıl beklemek gerekmektedir

Doğal görünüm başarılı bir saç ekimini tanımlayan kelimedir. Ekim için kullanılan kökler, saç köklerinin uygun yerleştirilmesi, saç köklerinin boyutları ve seçilen saç ekim tekniği doğal görünen saç ekiminin belirleyici unsurlarıdır.

Doğal görünüm için en önemli kriterlerden birisi de başarılı yapılan saç çizgisidir.

Unutulmamalıdır ki tüm bu kriterleri göz önüne alacak, planlamayı yapacak ve saç ekimini gerçekleştirecek kişi plastik cerrahi uzmanıdır. Dolayısıyla doğal görünümün sırrı saç ekiminde tecrübeli uzman doktorun seçimidir.

Saç aralarında köklerin yerleştirileceği yerler büyütücü ile mikrocerrahi teknik kullanılarak açılır. Seyrelmenin farkedilir derecede ortaya çıktığı, saç köklerinin arasında yeterli boşlukların olduğu kişilerde böyle bir risk yoktur.

Saç ekimi saç dökülmesinin başında olan, seyrelmesi gözle görülür şekilde ortaya çıkmamış kişilerde ise varolana zarar verme riski nedeniyle saç ekimi tavsiye edilmez. Bu kişilerde öncelikle medikal tedaviler denenir.

Başarılı bir saç ekiminde en önemli kriter tecrübeli ve bu işi yapmaya yetkin doktorun seçimidir.

Verici sahadaki saç kökü sayısı sınırlı olduğu için, saç köklerinin alımı esnasında zarar görmemeleri önemlidir. Saç kökleri mikroskop altında, mikrocerrahi eğitimi almış plastik cerrahlar tarafından dikkat ve özenle çıkartıldıklarında zarar görmezler.

Başarı için saç köklerinin sadece zarar görmeden alınmaları da yeterli değildir. Alınan  köklerin uygun ortamda saklanması, köklerin nasıl yerleştirileceğinin kişiye özel planlanması, kanalların sıklığının ve yönünün ayarlanması, saç köklerinin zarar görmeden yerleştirilmeleri, saç ekiminde tecrübeli bir plastik cerrahın operasyonu yapması ve ileri teknoloji kullanılması başarılı, doğal görünümlü bir saç ekimi için gereklidir.

Saç dökülmesi yaşayan bir bireyde yapılacak saç ekiminin başarılı olmasındaki en önemli kriterlerden biri de uygun hasta beklentisidir. Doktor olarak bizim hastaya verebileceklerimizle bireyin kafasındaki hayalin gerçek, mantıklı bir orta yolda buluşması gerekmektedir. Konusunda uzman bir Plastik Cerrahın, uygun beklentilere sahip bireylerde yaptıkları saç ekimlerinde hasta memnuniyeti tam olmaktadır.

Doktorunuza Sorun

Adınız Soyadınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz

İletiniz

Fotoğraf Yükleme (Ön profil)

Fotoğraf Yükleme (Yan profil)

1-2min